EUROPE DIRECT Szczecin

Aktualności

Artykuły

  • Lipcowy pakiet postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego: główne decyzje podjęte w marcu

    Przyjmując jak zwykle pakiet decyzji dotyczących uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, Komisja Europejska podejmuje kroki prawne przeciwko państwom członkowskim, które nie wypełniły swoich zobowiązań wynikających z prawa unijnego. Decyzje te dotyczą różnych sektorów i dziedzin polityki UE, a ich celem jest zapewnienie właściwego stosowania prawa unijnego dla dobra obywateli i przedsiębiorstw.

    Poniżej przedstawiono najważniejsze decyzje Komisji dotyczące Polski. Pełne zestawienie podjętych dzisiaj decyzji znajduje się w KOMUNIKACIE INF/24/3228

    Komisja zamyka również 72 spraw, w których kwestie sporne rozwiązano z udziałem zainteresowanych państw członkowskich bez konieczności kontynuowania przez Komisję postępowania.

    Więcej informacji na temat unijnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego znajduje się w pełnych pytaniach i odpowiedziach. Więcej informacji na temat historii danej sprawy można znaleźć w wykazie decyzji dotyczących uchybień zobowiązaniom państwa członkowskiego.

    Czytaj Więcej o: Lipcowy pakiet postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego: główne decyzje podjęte w marcu
  • Egzekwowanie przez Komisję prawa UE w 2023 r. z korzyścią dla obywateli i przedsiębiorstw

    Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie roczne z kontroli stosowania prawa UE. Sprawozdanie zawiera przegląd działań w zakresie egzekwowania prawa, jakie Komisja podjęła w 2023 r., aby zagwarantować ochronę praw i wolności obywateli i przedsiębiorstw w całej UE. Podkreślono w nim również obszary, w których państwa członkowskie z powodzeniem osiągnęły zgodność z prawem UE, i wskazano obszary, w których konieczne są dodatkowe działania.

    Komisja przyjęła dziś także swój regularny pakiet decyzji w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

    Zapewnianie zgodności z prawem UE w 2023 r.

    Ze sprawozdania wynika, że w 2023 r. Komisja podjęła zdecydowane działania, aby zapewnić prawidłowe stosowanie przepisów UE we wszystkich obszarach polityki w całej UE, zwiększając zaufanie obywateli i przedsiębiorstw oraz umożliwiając rozwój spójnej, sprawiedliwej i skutecznej Unii.

    Czytaj Więcej o: Egzekwowanie przez Komisję prawa UE w 2023 r. z korzyścią dla obywateli i przedsiębiorstw
  • UE i Singapur kończą negocjacje w sprawie przełomowej umowy o handlu cyfrowym

    UE i Singapur zakończyły właśnie negocjacje w sprawie przełomowej umowy o handlu cyfrowym. To pierwsza tego rodzaju umowa zawarta przez UE, odzwierciedlająca dążenie Unii do wyznaczania globalnych standardów w zakresie handlu cyfrowego i transgranicznego przepływu danych.

    Umowa o handlu cyfrowym będzie uzupełnieniem umowy o wolnym handlu między UE a Singapurem z 2019 r. i jeszcze bardziej połączy obie gospodarki, przynosząc korzyści przedsiębiorstwom i konsumentom, którzy chcą prowadzić handel cyfrowy. Przewiduje ona wiążące zasady, które zbudują zaufanie konsumentów, zapewnią przedsiębiorstwom przewidywalność i pewność prawa, a także usuną nieuzasadnione bariery istniejące obecnie w handlu cyfrowym i zapobiegną powstawaniu takich barier. Ponadto umowa stworzy nowe możliwości gospodarcze, a jednocześnie zapewni bezpieczne środowisko internetowe.

    Czytaj Więcej o: UE i Singapur kończą negocjacje w sprawie przełomowej umowy o handlu cyfrowym
  • Komisja Europejska powołała nowego szefa Przedstawicielstwa w Warszawie

    Katarzyna Smyk została powołana na nową szefową Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie (Polska). Z racji tej funkcji będzie ona działać jako oficjalny przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce pod zwierzchnictwem politycznym przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Data, z którą powołanie to stanie się skuteczne, zostanie określona w późniejszym terminie.

    Katarzyna Smyk, obywatelka Polski, wnosi rozległe kompetencje w dziedzinie dyplomacji, zarządzania, negocjacji międzynarodowych i analiz politycznych. Doskonale zna różne obszary polityki UE i jest dobrze zorientowana w sytuacji międzyinstytucjonalnej. Jej doświadczenie obejmuje koordynację polityczną, zwłaszcza w okresie kryzysów, oraz przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym i dezinformacji. Pełniąc nową funkcję, Katarzyna Smyk będzie również korzystać ze swoich szerokich umiejętności komunikacyjnych, które zdobyła dzięki formułowaniu ukierunkowanych informacji dla mediów i nadzorowaniu przygotowywania materiałów informacyjnych związanych z posiedzeniami Rady Europejskiej, a także dzięki kontaktom z ośrodkami analitycznymi i różnymi innymi zewnętrznymi zainteresowanymi stronami. 

    Czytaj Więcej o: Komisja Europejska powołała nowego szefa Przedstawicielstwa w Warszawie
  • Komisja zarejestruje dwie nowe europejskie inicjatywy obywatelskie dotyczące zamykania gospodarstw hodowlanych i etykietowania żywności

    Komisja Europejska zarejestruje  dwie europejskie inicjatywy obywatelskie: „Stop Cruelty Stop Slaughter" („Nie dla okrucieństwa wobec zwierząt i ich rzezi") i „Stop podrabianej żywności: miejsce pochodzenia na etykiecie" („Stop cibo falso: origine in etichetta").

    Organizatorzy inicjatywy „Stop Cruelty Stop Slaughter" („Nie dla okrucieństwa wobec zwierząt i ich rzezi") wzywają Komisję do wprowadzenia zachęt do produkcji białek roślinnych, w tym w celu zastępowania mleka i jaj, oraz do produkcji mięsa hodowanego komórkowo. Organizatorzy wzywają również do zmniejszenia liczby zwierząt gospodarskich i stopniowego zamykania wszystkich gospodarstw hodowlanych.

    Organizatorzy inicjatywy „Stop podrabianej żywności: miejsce pochodzenia na etykiecie" („Stop cibo falso: origine in etichetta") wzywają Komisję o przedstawienie wniosku mającego zapewnić europejskim konsumentom dostęp do przejrzystych informacji na temat nabywanej przez nich żywności spełniającej ich oczekiwania w zakresie jakości i zrównoważonego rozwoju. W inicjatywie wzywa się również do zapewnienia jasnego i wyraźnego oznaczania pochodzenia wszystkich produktów oraz do przestrzegania spójnych norm środowiskowych, zdrowotnych i pracowniczych mających zastosowanie na rynku wewnętrznym.

    Czytaj Więcej o: Komisja zarejestruje dwie nowe europejskie inicjatywy obywatelskie dotyczące zamykania gospodarstw hodowlanych i etykietowania żywności