UE podejmuje wyzwania związane z mobilnością wojskową
16 czerwca 2025
Aby usprawnić przemieszczanie wojsk, sprzętu i zasobów wojskowych w całej Unii Europejskiej i poza nią, Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel UE rozpoczęli rozmowy z zainteresowanymi stronami w celu opracowania pakietu dotyczącego mobilności wojskowej.
Pakiet ten zajmie się istniejącymi wąskimi gardłami w infrastrukturze, przeszkodami proceduralnymi i lukami w zdolnościach. Stanowi on część szerszych wysiłków na rzecz wzmocnienia gotowości obronnej UE po opublikowaniu wspólnej białej księgi w sprawie gotowości obronnej Europy do 2030 r.
Oczekuje się, że pakiet ten przedstawi cele strategiczne, zharmonizuje procedury krajowe i zwiększy odporność infrastruktury. Środki te usprawnią ruchy wojskowe w całej Europie, a jednocześnie zintegrują potrzeby wojskowe z szerszymi politykami UE, takimi jak transport, energia i opodatkowanie. W tym celu Komisja zaproponuje wspólny komunikat, rozporządzenie i zmiany w obowiązujących przepisach UE.
Inicjatywa odzwierciedla zobowiązanie Komisji i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) do współpracy z państwami członkowskimi UE w celu zwiększenia mobilności wojskowej poprzez inwestycje i reformy polityczne.
Kolejne kroki
Komisja ogłosiła dziś zaproszenie do zgłaszania uwag i rozpoczęła ukierunkowane konsultacje z zainteresowanymi stronami od połowy czerwca do końca sierpnia 2025 r. Inicjatywa ta będzie angażować szerokie grono zainteresowanych stron, w tym państwa członkowskie, Europejską Agencję Obrony, PESCO, NATO, stowarzyszenia branżowe w sektorach obronności, transportu i energii, zarządców infrastruktury transportowej, sektory finansowe, społeczeństwo obywatelskie, organizacje badawcze i ośrodki analityczne. Proces konsultacji obejmuje badanie UE (otwarte do końca lipca), przedkładanie dokumentów badawczych i stanowisk oraz spotkania dwustronne, wszystkie mające na celu kształtowanie pakietu mobilności wojskowej.
Kontekst
Mobilność wojskowa, zdefiniowana jako zdolność sił zbrojnych państw członkowskich do szybkiego przemieszczania wojsk i sprzętu w całej UE, ma zasadnicze znaczenie dla europejskiego bezpieczeństwa i obrony, w szczególności w kontekście wspierania Ukrainy. Postępy poczynione od czasu planu działania z 2018 r. i późniejszej mobilności wojskowej 2.0 z listopada 2022 r. uwypuklają bieżące wysiłki na rzecz usunięcia barier regulacyjnych, infrastrukturalnych i w zakresie zdolności, które nadal utrudniają płynny ruch wojskowy.
Pomimo solidnych osiągnięć w ramach EDA i projektu PESCO dotyczącego mobilności wojskowej, wsparcia w wysokości 1,7 mld EUR dla projektów infrastrukturalnych podwójnego zastosowania z instrumentu „Łącząc Europę” w ramach obecnych wieloletnich ram finansowych, przy czym 95 projektów w 21 państwach członkowskich nadal napotyka znaczne przeszkody, co wymaga obecnego dążenia do ulepszonego podejścia do mobilności wojskowej w oparciu o te wysiłki. Zobowiązanie do mobilności wojskowej z maja 2024 r. i zalecenia Europejskiego Trybunału Obrachunkowego z lutego 2025 r. jeszcze bardziej podkreślają zaangażowanie UE na rzecz przezwyciężenia tych wyzwań w celu poprawy mobilności wojskowej i wzmocnienia europejskiej gotowości obronnej.
Aby uzyskać więcej informacji