Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

Komisja proponuje uprawnienia do połowów na 2024 r. w Atlantyku, Kattegat i cieśninie Skagerrak

Komisja opublikowała dziś wniosek dotyczący ustalenia limitów połowowych lub całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) w odniesieniu do 18 stad ryb w wodach UE Oceanu Atlantyckiego, Kattegat i Skagerrak na 2024 r. Wniosek opiera się na opiniach naukowych i obejmuje stada ryb zarządzane wyłącznie przez UE w tych basenach morskich.

Po raz pierwszy Komisja proponuje ustalenie dziewięciu TAC na okres od dwóch do trzech lat, znanych jako „wieloletnie TAC", zamiast ich corocznej oceny na podstawie opinii naukowców Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES).

Zgodnie z opinią ICES Komisja proponuje ustalenie 12 TAC na poziomie maksymalnego podtrzymywalnego połowu (maksymalny podtrzymywalny połów), tj. maksymalnej ilości ryb, które rybacy mogą wyłowić z morza bez uszczerbku dla regeneracji i przyszłej produktywności stada. Oznaczałoby to zwiększenie limitów połowowych dla pięciu stad: smuklice, żabnicowate, morszczuk, ostroboki w wodach iberyjskich oraz gładzica w cieśninie Kattegat.

Zwiększony dopuszczalny połów zgodnie z opinią naukową

W odniesieniu do gładzicy w cieśninie Kattegat Komisja proponuje zwiększenie o 19 %. W odniesieniu do morszczuka w południowej Zatoce Biskajskiej, wodach iberyjskich oraz wodach wokół Azorów proponuje się zwiększenie o 10 %, zgodnie z wieloletnim planem dla wód zachodnich. W odniesieniu do smuklic i żabnicowatych w wodach Półwyspu Iberyjskiego Komisja proponuje zwiększenie o odpowiednio +11 % i +7 %.

Większa przewidywalność dzięki wieloletnim decyzjom

Na kolejne dwa lub trzy lata zaproponowano dziewięć TAC, a nie w ujęciu rocznym, z ograniczeniem w celu zapewnienia zrównoważonych połowów w perspektywie długoterminowej. Chodzi o stada gładzicy (na zachód od Irlandii), witlinka i rdzawca (Zatoka Biskajska), gładzicy (wody iberyjskie), homarca (Zatoka Biskajska – FU25), soli (wody irlandzkie) i soli (wody Iberyjskie).

Dalsze środki ochrony węgorza

W 2023 r. ICES powtórzyła, że stan stada pozostaje krytyczny i powinny istnieć zerowe połowy węgorza we wszystkich siedliskach i na wszystkich etapach życia. W oczekiwaniu na nową opinię ICES na 2024 r., której oczekuje się w listopadzie, Komisja proponuje utrzymanie istniejących środków ochrony węgorza we wszystkich odnośnych wodach UE, w szczególności w Atlantyku, Morzu Bałtyckim i Morzu Śródziemnym. Zamknięcie na północno-wschodnim Atlantyku powinno obejmować główny okres migracji na danym etapie życia. W cieśninie Skagerrak-Kattegat i Morzu Bałtyckim zainteresowane państwa członkowskie powinny uzgodnić okresy zamknięte, aby zapewnić ochronę węgorza migrującego z Morza Bałtyckiego do Morza Północnego. Jeżeli chodzi o Morze Śródziemne, wniosek może zostać zaktualizowany po dorocznym posiedzeniu Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego w 2023 r., aby uwzględnić ewentualne dodatkowe środki dotyczące Morza Śródziemnego przyjęte na tym posiedzeniu.

Wspólnie zarządzane stada i dalsze opinie naukowe

Niniejszy wniosek zostanie zaktualizowany po zakończeniu trwających konsultacji z Norwegią i Zjednoczonym Królestwem oraz po podjęciu decyzji przez różne regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem.

Kolejne pięć stad, którymi zarządza wyłącznie UE, nadal oczekuje na opinię naukową (sardela w Zatoce Biskajskiej, trzy stada homarca, dorsza atlantyckiego w cieśninie Kattegat), natomiast TAC dla sardeli w wodach iberyjskich i wodach wokół Azorów ustalono już do czerwca 2024 r.

Dane dotyczące TAC, w odniesieniu do których nie są jeszcze dostępne opinie naukowe lub prowadzone są konsultacje z państwami spoza UE, są obecnie oznaczone we wniosku jako pm lub pro memoria. Dane te zostaną uwzględnione we wniosku po udostępnieniu opinii lub zakończeniu konsultacji, za pośrednictwem tzw. dokumentów roboczych, i zostaną opublikowane przez Komisję.

Szczegółowe informacje na temat dzisiejszego wniosku dotyczącego stad zarządzanych wyłącznie przez UE znajdują się w tabelach poniżej.

Kolejne kroki

Rada omówi wniosek Komisji w dniach 11 i 12 grudnia i określi przydział uprawnień do połowów na 2024 r., a w niektórych przypadkach na lata 2025 i 2026. Rozporządzenie powinno mieć zastosowanie od 1 stycznia 2024 r. 

Kontekst ogólny

Uprawnienia do połowów lub całkowite dopuszczalne połowy (TAC) ustala się w odniesieniu do większości stad ryb wykorzystywanych do celów handlowych w Europie, aby utrzymać ich status zdrowy lub pomóc im odnowić się, przy jednoczesnym zapewnieniu, aby rybacy z UE mieli zdrowe zasoby rybne, na których można polegać w swojej działalności gospodarczej. W ramach wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb) państwa członkowskie UE są prawnie zobowiązane do zarządzania zasobami rybnymi na zrównoważonych poziomach.

W UE poczyniono znaczne postępy, jeśli chodzi o zrównoważone rybołówstwo. W 2022 r. 80 % TAC ustalono na poziomie MSY, co umożliwiło zdrową przyszłość stad i poleganie na nich rybakom, w porównaniu z zaledwie 14 % TAC w 2009 r.

Wniosek Komisji opiera się na opinii naukowej Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES). W odniesieniu do stad objętych pełną oceną naukową Komisja proponuje poziomy połowów zgodne z opinią dotyczącą MSY. W przypadku stad, dla których dostępnych jest mniej danych, wniosek Komisji opiera się na opinii wydanej z zachowaniem zasady ostrożności.

Konsultacje z zainteresowanymi stronami przeprowadzono na podstawie rocznego komunikatu Komisji pt. „Dążenie do bardziej zrównoważonego rybołówstwa w UE: aktualna sytuacja i kierunki na 2024r.

Biorąc pod uwagę stosowanie obowiązku wyładunku, Komisja proponuje TAC na podstawie opinii ICES dotyczącej połowów. Proponowane kwoty UE uwzględniają odrzuty w oparciu o ustanowione wyłączenia; ilości te nie będą wyładowywane i wliczane do kwot i w związku z tym są odliczane od kwot UE. W oczekiwaniu na wejście w życie rozporządzeń delegowanych określających szczegóły realizacji obowiązku wyładunku w odniesieniu do niektórych połowów w 2024 r. kwoty UE zaznaczono w niniejszym wniosku pm. Ponadto w odniesieniu do stad, w odniesieniu do których ICES przedstawia jedynie opinie dotyczące wyładunków, Komisja proponuje TAC na podstawie tej opinii.

Więcej Informacji

Pytania i odpowiedzi

Wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2024 r. w Atlantyku, Kattegat i cieśninie Skagerrak

TAC i kwoty

Obowiązek wyładunku

Wieloletnich planach zarządzania

 

Tabela 1: Wniosek dotyczący całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) na 2024 r.

Nazwa zwyczajowa

Nazwa naukowa

Obszar TAC

Proponowany TAC UE na 2024 r. (w tonach)

Proponowana zmiana TAC UE z 2023 r.

Wyjaśnienie

Smuklice

Gatunek: Bogar Pagellus bogaraveo

8c, 9 i 10 oraz Wody Unii obszaru CECAF 34.1.1

3 622

+11 %

TAC dotyczy dwóch gatunków.

Komisja proponuje ustalenie TAC zgodnie z opinią dotyczącą MSY i wartością punktu FMSY dla obu gatunków.

Żabnicowate

Lophiidae

8c, 9 i 10 oraz Wody Unii obszaru CECAF 34.1.1

4 650

+7 %

TAC dotyczy dwóch gatunków.

Komisja proponuje ustalenie TAC zgodnie z opinią dotyczącą MSY i wartością punktu FMSY dla obu gatunków.

Witlinek

 

Gatunek: Bogar Pagellus bogaraveo

8

W latach 2024 i 2025:

1 347

 

—41 %

Komisja proponuje ustalenie TAC na 2024 r. i 2025 r. zgodnie z opinią dotyczącą MSY.

Morszczuk

Merluccius merluccius

8c, 9 i 10 oraz Wody Unii obszaru CECAF 34.1.1

17 445

+10 %

Komisja proponuje ustalenie TAC zgodnie z opinią dotyczącą MSY i najwyższą wartością w przedziale FMSY (MSY Fupper) zgodnie z art. 4 ust. 5 lit. a) wieloletniego planu zarządzania wodami zachodnimi.

Homarzec

Nephrops norvegicus

8c, jednostka funkcjonalna 25

W latach 2024 i 2025:

0

0

Komisja proponuje ustalenie TAC na 2024 r. i 2025 r. zgodnie z opinią dotyczącą MSY.

Homarzec

Nephrops norvegicus

8c, jednostka funkcjonalna 31

12,4

27 %

Komisja proponuje ustalenie TAC zgodnie z opinią dotyczącą MSY.

Pancerzykowce

Pleuronectes platessa

Kattegat

2 349

 

+19 %

Komisja proponuje ustalenie TAC zgodnie z MSY Flower, ponieważ dorsz, w odniesieniu do którego wydano opinię dotyczącą zerowego połowu, stanowi przyłów w tych połowach.

Pancerzykowce

Pleuronectes platessa

7b oraz 7c

W latach 2024, 2025 i 2026:

15

—21 %

Komisja proponuje ustalenie TAC na lata 2024, 2025 i 2026 zgodnie z opinią wydaną z zachowaniem zasady ostrożności.

Pancerzykowce

Pleuronectes platessa

8, 9 i 10; Wody Unii obszaru CECAF 34.1.1

W latach 2024 i 2025:

124

—20 %

Komisja proponuje ustalenie TAC na lata 2024 i 2025 zgodnie z opinią wydaną z zachowaniem zasady ostrożności.

Pollack

Żarłacz śledziowyPOL

8a, 8b, 8d oraz 8e

W latach 2024 i 2025:

698

53 %

Komisja proponuje ustalenie TAC na 2024 r. i 2025 r. zgodnie z opinią dotyczącą MSY.

Pollack

Żarłacz śledziowyPOL

8c

W latach 2024 i 2025:

78

53 %

 

Jak wyżej

Pollack

Żarłacz śledziowyPOL

9 oraz 10; Wody Unii obszaru CECAF 34.1.1

W latach 2024 i 2025:

96

53 %

 

Jak wyżej

Sola zwyczajna

Solea solea

7b oraz 7c

W latach 2024, 2025 i 2026:

15

21 %

Komisja proponuje TAC zgodny z opinią wydaną z zachowaniem zasady ostrożności.

Sola zwyczajna

Solea solea

8a oraz 8b

2 489

 

7 %

Komisja proponuje TAC zgodny z wartością punktu FMSY.

Sole

Solea spp.

8c, 8d, 8e, 9 i 10; Wody Unii obszaru CECAF 34.1.1

W latach 2024 i 2025:

435

33 %

TAC obejmuje trzy gatunki soli na tym obszarze. ICES przedstawia jedynie opinię w odniesieniu do soli zwyczajnej w tym obszarze.

Na lata 2024 i 2025 Komisja proponuje ustanowienie podTAC dla soli zwyczajnej zgodnie z opinią dotyczącą MSY. Proponuje się również ustalenie TAC zgodnie z opinią dotyczącą soli, z uwzględnieniem połowów specyficznych dla danego gatunku (48 % soli i 52 % innych gatunków soli).

Makrela atlantycka

Trachurus spp.

9

173 873

 

+5 %

Komisja proponuje ustalenie TAC zgodnie z opinią dotyczącą MSY.

Labraks

 

Północna i środkowa część Zatoki Biskajskiej

8ab

rekreacyjnych

połowy

(1 ryba/dzień)

 

Komisja proponuje ustalenie limitu workowego zgodnie z opinią dotyczącą MSY.

Tabela 2. Stada, których zarządzanie przekazano poszczególnym państwom członkowskim

Nazwa zwyczajowa

Nazwa naukowa

Obszar TAC

Przekazano

Ostrobok

Trachurus spp.

Wody Unii obszaru CECAF (Wyspy Kanaryjskie)

Hiszpania

Ostrobok

Trachurus spp.

Wody Unii obszaru CECAF (Madera)

Portugalia

Ostrobok

Trachurus spp.

10, wody Unii obszaru CECAF (Azory)

Portugalia

Krewetki „Penaeus"

Gatunek: Żabnica

Wody Gujany Francuskiej

Francji

 Cytat(y)

Dzisiejszy wniosek odzwierciedla wspólne osiągnięcia rybaków, państw członkowskich i Komisji w zakresie gromadzenia danych dotyczących rybołówstwa i umożliwienia naukom lepszego zrozumienia dynamiki stad. Zaobserwowaliśmy wzrost liczby stad, które można poławiać na maksymalnych poziomach pozwalających na ich trwałość, co świadczy o dobrej odbudowie stad. Ponadto po raz pierwszy ustalamy limity połowowe na Oceanie Atlantyckim na kilka lat, co było powtarzającym się i uzasadnionym żądaniem ze strony rybaków o zwiększenie przewidywalności ich działalności.

Virginijus Sinkevičius, komisarz do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa - 25/10/2023

 

Pdf do druku

Uprawnienia do połowów na 2024 r.

polski ( Tłumaczenie maszynowe ) (70.396 kB - PDF)

Pobierz (70.396 kB - PDF)

Komunikat prasowy

25 października 2023

Bruksela

Tekst na tej stronie jest tłumaczeniem maszynowym. Powrót do języka oryginału. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakość i dokładność tego tłumaczenia maszynowego.

 Ważne informacje o tłumaczeniu maszynowym

Banery/Logo