Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

Zdrowe morza: Komisja kieruje wspólnymi wysiłkami na rzecz poprawy stanu Morza Bałtyckiego

Komisarz Sinkevičius jest dziś gospodarzem drugiej edycji konferencji „Nasz Bałtyk", której celem jest zajęcie się pilnymi wyzwaniami środowiskowymi na Morzu Bałtyckim. Na konferencji wysokiego szczebla spotkają się ministrowie i urzędnicy wysokiego szczebla odpowiedzialni za rybołówstwo, rolnictwo i środowisko z ośmiu państw bałtyckich UE (Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska i Szwecja).

Biorąc pod uwagę poważne problemy ekosystemowe Morza Bałtyckiego, celem konferencji jest przyczynienie się do wzmocnienia i uzupełnienia krótko- i średnioterminowych działań, które państwa członkowskie mogą podjąć w celu poprawy stanu ekosystemu Morza Bałtyckiego, a także stanu zasobów rybnych. Takie dodatkowe działania mogłyby stanowić rozwiązania oparte na zasobach przyrody, takie jak hodowla małży w celu przywrócenia stref odtlenionych.

Usuwanie amunicji zanurzonej w celu przeciwdziałania szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu

Komisarz Sinkevičius i ministrowie zobowiązali się dziś do ochrony delikatnego ekosystemu morskiego Morza Bałtyckiego, ze szczególnym naciskiem na usunięcie zanurzonej amunicji znajdującej się na jego dniu od czasów I i II wojny światowej.

W godzinach porannych ministrowie zgodzili się, że należy pilnie zająć się tym palącym problemem, który stanowi zagrożenie dla życia morskiego, społeczności nadbrzeżnych i ich działalności gospodarczej, w tym rybołówstwa.

Po południu ministrowie mają uzgodnić wspólne zobowiązania do bezpiecznego czyszczenia i zarządzania zanurzoną amunicją w Morzu Bałtyckim, dzięki czemu stanie się ona bardziej zrównoważona dla przyszłych pokoleń. Komisja łączy się z tymi ważnymi wysiłkami, udzielając konkretnego wsparcia budżetowego w drodze otwartego zaproszenia do składania wniosków o wartości 2 mln EUR mającego na celu określenie kluczowych obszarów geograficznych i przeprowadzenie odpowiednich ocen ryzyka.

Postępy w ochronie Morza Bałtyckiego od 2020 r.

Podczas tego wydarzenia dyskusje koncentrowały się również na postępach w realizacjideklaracji ministerialnej z 2020 r. pierwszej konferencji „Nasz Bałtyk"Pierwsze sprawozdanie z postępów w realizacji zobowiązań wskazuje na znaczne postępy w rozwiązywaniu niektórych z najpilniejszych nacisków lokalnych przyczyniających się do eutrofizacji i odpadów morskich.

Kontekst ogólny

Ponad 85 mln osób mieszka w basenie Morza Bałtyckiego. Morze Bałtyckie jest najbardziej zanieczyszczonym morzem w Europie, dotkniętym m.in. utratą różnorodności biologicznej, zmianą klimatu, eutrofizacją i podwyższonym poziomem zanieczyszczeń, takich jak produkty farmaceutyczne i odpady, w szczególności odpady z tworzyw sztucznych. Obecnie 97 % Morza Bałtyckiego jest dotkniętych eutrofizacją obniżającą poziom tlenu. Ponadto Morze Bałtyckie jest ekosystemem, którego płytka, ograniczone połączenie z oceanem, powolny przepływ wody i niska temperatura wody sprawiają, że jest on szczególnie wrażliwy. 

W 2020 r. odbyła się pierwsza konferencja „Nasz Bałtyk", podczas której ministrowie rolnictwa, rybołówstwa i środowiska państw członkowskich UE regionu Morza Bałtyckiego przyjęli deklarację, w której zobowiązali się do zwiększenia wysiłków na rzecz doprowadzenia Bałtyku do dobrego stanu środowiska. W szczególności państwa członkowskie zobowiązały się do zacieśnienia współpracy w celu zapobiegania przełowieniu oraz lepszego przeciwdziałania zanieczyszczeniom, w tym zanieczyszczeniom powodowanym przez rolnictwo, odpady morskie, zanieczyszczenia, a także zatopione statki i amunicję.

Morze Bałtyckie zostało silnie wykopane podczas wojen światowych i stało się miejscem składowania wielu amortyzowanych lub zrealizowanych misji wojskowych. Dane historyczne pomogły określić główne miejsca i wytyczyć drogę dla kluczowych szlaków morskich. Prądy podwodne mogą jednak przemieszczać niewybuchową amunicję, powiększając obszary zainteresowania i zmniejszając precyzję mapowania.

Niewybuchowa zanurzona amunicja powoduje znaczne szkody w środowisku spowodowane wyciekiem substancji chemicznych. Około 300000 ton niewybuchów nadal znajduje się na dnie Morza Bałtyckiego, co powoduje zanieczyszczenie i uniemożliwia rozwój działalności gospodarczej na morzu, również związanej z niebieską gospodarką, takiej jak morskie farmy wiatrowe, podwodne kable, rurociągi itp. Większość zatopionej amunicji w Morzu Bałtyckim jest już poważnie zdegradowana i jest pod wodą od prawie 100 lat, a z kilku badań wynika, że większość z nich wycieknie w ciągu najbliższych 5–10 lat, jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie działania.

Więcej Informacji

Wykaz zobowiązań podjętych w celu rozwiązania problemu niewybuchów amunicji 

Strona internetowa konferencji „Nasz Bałtyk" w 2023 r.

Sprawozdanie z postępów w realizacji zobowiązań z 2020 r.

Strona internetowa konferencji „Nasz Bałtyk" w 2020 r.

Deklaracja ministerialna – konferencja „Nasz Bałtyk 2020"

Cytat(y)

Bardzo cieszę się o stanie Morza Bałtyckiego i jestem dumna z dzisiejszego spotkania z ministrami w celu omówienia wyzwań i możliwości, przed którymi stoi ekosystem Morza Bałtyckiego. Kiedy inicjuję pierwszą konferencję „Nasz Bałtyk" w 2020 r., wszyscy ministrowie zgodzili się co do pilnej potrzeby zwiększenia ochrony tego ekosystemu morskiego, aby zapewnić zdrowe i prosperujące Morze Bałtyckie dla przyszłych pokoleń. Od 2020 r. podjęto wiele inicjatyw i podjęto różne działania na szczeblu unijnym, regionalnym i krajowym. Dziś poczyniliśmy krok dalej i zobowiązaliśmy się do rozwiązania jednej z największych pozostałych kwestii na Bałtyku: zatopiona amunicja. Jestem wdzięczny za bezprecedensowe wsparcie ze strony bałtyckich państw członkowskich UE i organizacji regionalnych w celu wspólnego rozwiązania tego narastającego problemu.

Virginijus Sinkevičius, komisarz do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa - 29/09/2023

 

Pdf do druku

Wspólne wysiłki na rzecz poprawy stanu Morza Bałtyckiego

polski ( Tłumaczenie maszynowe ) (43.321 kB - PDF)

Pobierz (43.321 kB - PDF)

Tłumaczenie maszynowe. Powrót do języka oryginału. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakość i dokładność tego tłumaczenia maszynowego.

 Ważne informacje o tłumaczeniu maszynowym

 

Komunikat prasowy

29 września 2023, Palanga

Banery/Logo