Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

Aktualności

Artykuły

  • PREMIERA KOMIKSU "PANEUROPA. LICHO NIE ŚPI" WYDANEGO PRZEZ PRZEDSTAWICIELSTWO KOMISJI EUROPEJSKIEJ W POLSCE

    „Paneuropa. Licho nie śpi" – to tytuł szóstej części przygód bohaterów Komiksu Paneuropa wydawanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Seria dotyka najważniejszych spraw, którymi aktualnie żyje Polska i Europa. Treść szóstej części nawiązuje do 20. rocznicy akcesji Polski do Unii Europejskiej. Komiks zostanie zaprezentowany podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, 14-15 września.


    W poprzednich częściach fabuła obejmowała między innymi kwestie ochrony dziedzictwa kulturowego Europy, sprawy równościowe, zwalczanie skutków pandemii Covid-19 czy solidarność z narodem Ukraińskim dotkniętym dramatem wojny z Rosją. Tym razem, w związku z okrągłą  rocznicą przyłączania Polski do Unii Europejskiej, w komiksie będzie mowa o tym, jakie wymierne korzyści dla naszego kraju wiążą się z przynależnością do Wspólnoty.

    Czytaj Więcej o: PREMIERA KOMIKSU "PANEUROPA. LICHO NIE ŚPI" WYDANEGO PRZEZ PRZEDSTAWICIELSTWO KOMISJI EUROPEJSKIEJ W POLSCE
  • UE wspiera europejskich twórców sztucznej inteligencji zaproszeniem do składania wniosków dotyczących fabryk AI

    Komisja ogłosiła dziś zaproszenie do utworzenia fabryk AI w celu wzmocnienia wiodącej pozycji Europy w dziedzinie godnej zaufania sztucznej inteligencji (AI). Fabryki sztucznej inteligencji będą tworzone wokół światowej klasy unijnej sieci europejskich superkomputerów obliczeń wielkiej skali (HPC) i będą dostępne dla wielu użytkowników europejskich, takich jak przedsiębiorstwa typu start-up, przemysł i naukowcy.

    Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała: Europa już teraz przewodzi unijnemu aktowi w sprawie sztucznej inteligencji, zapewniając bezpieczeństwo i wiarygodność sztucznej inteligencji. Na początku tego roku wypełniliśmy naszą obietnicę, otwierając nasze wysokowydajne komputery dla europejskich przedsiębiorstw typu start-up zajmujących się sztuczną inteligencją. Obecnie Europa musi również stać się światowym liderem w dziedzinie innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji. Fabryki sztucznej inteligencji pomogą nam utrzymać pozycję lidera tej transformacyjnej technologii.

    Fabryki sztucznej inteligencji połączą kluczowe elementy sukcesu sztucznej inteligencji: moc obliczeniowa, dane i talenty. Pomogą one programistom AI szkolić swoje duże generatywne modele sztucznej inteligencji, wykorzystując superkomputery EuroHPC i zapewniając dostęp do danych, usług obliczeniowych i usług przechowywania danych. Fabryki zostaną połączone w sieć w całej Europie, co zapewni unikalne europejskie ramy współpracy w zakresie sztucznej inteligencji.

    Czytaj Więcej o: UE wspiera europejskich twórców sztucznej inteligencji zaproszeniem do składania wniosków dotyczących fabryk AI
  • UE i Kanada rozpoczynają dialog na temat polityki zdrowotnej w celu przyspieszenia realizacji priorytetów zdrowotnych

    Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides i kanadyjski minister zdrowia Mark Holland odbyli dziś wirtualne spotkanie, aby zainicjować dialog na temat polityki zdrowotnej UE-Kanada w ramach umowy o partnerstwie strategicznym UE-Kanada.

    Dialog na temat polityki zdrowotnej koncentrował się na współpracy w trzech obszarach priorytetowych: oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe, bezpieczeństwo zdrowotne (w tym zagrożenia dla zdrowia związane z klimatem) oraz choroby niezakaźne (w tym nowotwory i zdrowie psychiczne). W następstwie tego dialogu zorganizowana zostanie seria wymiany wiedzy między UE a Kanadą na temat tych priorytetowych obszarów. W ramach tego partnerstwa UE i Kanada będą dzielić się wiedzą, dowodami naukowymi i najlepszymi praktykami w celu poprawy zdrowia i bezpieczeństwa ludzi w Europie, Kanadzie i na całym świecie.

    Czytaj Więcej o: UE i Kanada rozpoczynają dialog na temat polityki zdrowotnej w celu przyspieszenia realizacji priorytetów zdrowotnych
  • Pierwsze dostawy dawek szczepionki przeciwko ospie od Komisji docierają dziś do Demokratycznej Republiki Konga

    Dziś do Demokratycznej Republiki Konga (DRK) przybędzie blisko 100,000 dawek szczepionki o ospie mpo, co czyni je pierwszą dostawą szczepionki do tego kraju. Oczekuje się, że w najbliższych dniach przybędziedruga dostawa około 100,000 szczepionek.

    Szczepionki te są częścią 215,000dawek szczepionki MVA-BN® , które Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) Komisji Europejskiej zamówił i zobowiązał się udostępnić dotkniętym krajom Afryki w ramach natychmiastowej reakcji na epidemię ospy.

    Za pośrednictwem Drużyny Europy dodatkowe 351,500 dawek z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Malty, Portugalii, Luksemburga, Chorwacji, Austrii, Polski i potencjalnie innych państw członkowskich zostanie przekazane afrykańskiej Konferencji na rzecz Rozwoju (CDC) w celu dystrybucji do krajów dotkniętych chorobą. Oznacza to, że łączna liczba dawek szczepionki od Drużyny Europy wynosi co najmniej 566,500, co obejmuje ponad 215,000 dawek, które zostały przekazane przez HERA we współpracy z bawarską nordycką firmą farmaceutyczną.

    Czytaj Więcej o: Pierwsze dostawy dawek szczepionki przeciwko ospie od Komisji docierają dziś do Demokratycznej Republiki Konga
  • Wchodzi w życie pierwsza umowa UE o ułatwieniach w zrównoważonych inwestycjach, podpisana z Angolą

    Dziś weszła w życie umowa o ułatwieniach w zrównoważonych inwestycjach między UE a Angolą. Jest to pierwsza kiedykolwiek podpisana umowa UE o ułatwieniach inwestycyjnych. Jej celem jest stymulowanie inwestycji zagranicznych niezbędnych do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Umowa przyczyni się do powstania bardziej przejrzystego, wydajnego i przewidywalnego otoczenia biznesu dla inwestorów w Angoli oraz pozwoli propagować zrównoważone inwestycje europejskich przedsiębiorstw w Angoli.

    Głównym celem umowy jest poprawa otoczenia biznesu przez środki ułatwiające inwestycje, takie jak poprawa przejrzystości uregulowań inwestycyjnych, propagowanie korzystania z administracji elektronicznej przy wydawaniu zezwoleń oraz zwiększenie zaangażowania zainteresowanych stron. Ułatwienia inwestycyjne przynoszą korzyści inwestorom zarówno zagranicznym, jak i lokalnym, zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom.

    W umowie przewidziano również zobowiązania środowiskowe i klimatyczne oraz zasady poszanowania praw pracowniczych, co ma zapewnić spójność ułatwień inwestycyjnych z celami zrównoważoności.

    Czytaj Więcej o: Wchodzi w życie pierwsza umowa UE o ułatwieniach w zrównoważonych inwestycjach, podpisana z Angolą

Banery/Logo