Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

Republika Korei przystąpi do programu „Horyzont Europa"

Korea dołączy do rosnącej grupy państw stowarzyszonych z programem „Horyzont Europa" – unijnym programem w zakresie badań naukowych i innowacji.

Wczoraj Iliana Ivanova, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, oraz Lee Jong Ho, koreańska minister nauki i technologii informacyjno-komunikacyjnych, zakończyli negocjacje w sprawie stowarzyszenia Korei, co stanowi ważny krok w naszym zobowiązaniu do wspierania wzajemnej współpracy w dziedzinie badań naukowych i innowacji.

Oczekuje się, że podpisanie układu o stowarzyszeniu nastąpi w drugiej połowie 2024 r., w oczekiwaniu na zakończenie wszystkich niezbędnych procedur ratyfikacyjnych po obu stronach. Umożliwi to udział Korei w programie „Horyzont Europa" od 2025 r.

Korea dołączy do rosnącej grupy państw stowarzyszonych z programem „Horyzont Europa" – unijnym programem w zakresie badań naukowych i innowacji.

W dniu dzisiejszym Iliana Ivanova, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, oraz Lee Jong Ho, koreańska minister nauki i technologii informacyjno-komunikacyjnych, zakończyli negocjacje w sprawie stowarzyszenia Korei, co stanowi ważny krok w naszym zobowiązaniu do wspierania wzajemnej współpracy w dziedzinie badań naukowych i innowacji.

Oczekuje się, że podpisanie układu o stowarzyszeniu nastąpi w drugiej połowie 2024 r., w oczekiwaniu na zakończenie wszystkich niezbędnych procedur ratyfikacyjnych po obu stronach. Umożliwi to udział Korei w programie „Horyzont Europa" od 2025 r.

Po podpisaniu umowy naukowcy i organizacje w Korei będą mogli otrzymywać finansowanie w ramach filaru II programu „Horyzont 2020" od 2025 r. Filar II jest największą częścią programu opartą na współpracy, która koncentruje się przede wszystkim na wspólnych globalnych wyzwaniach: klimat, energia, gospodarka cyfrowa i zdrowie, z budżetem w wysokości 53,5 mld euro.

Stowarzyszenie z programem „Horyzont Europa" jest kluczowym instrumentem globalnego podejścia Europy do współpracy w dziedzinie badań naukowych i innowacji w coraz bardziej zmieniającym się i niestabilnym świecie. Potwierdza zobowiązanie UE do wspierania doskonałości, łączenia zasobów na rzecz szybszego postępu naukowego, rozwoju dynamicznych ekosystemów innowacji i promowania globalnej otwartości, która ma również charakter strategiczny i wzajemny.

Kontekst ogólny

Stowarzyszenie z unijnym programem „Horyzont Europa" jest najbliższą formą współpracy międzynarodowej w dziedzinie nauki i technologii między UE a państwem spoza UE. Tradycyjnie ta forma współpracy była oferowana przez Unię państwom położonym w jej pobliżu geograficznej. Program „Horyzont Europa" wprowadził jednak istotną zmianę podejścia do międzynarodowej współpracy w zakresie badań naukowych i innowacji, wprowadzając po raz pierwszy możliwość stowarzyszenia państw o podobnych poglądach o silnym profilu naukowym, innowacyjnym i technologicznym, niekoniecznie zlokalizowanych w pobliżu geograficznym UE.

Współpraca między UE a Republiką Korei w zakresie badań naukowych i innowacji jest regulowana umową o współpracy naukowo-technicznej, która weszła w życie w 2007 r., i jest monitorowana przez Wspólny Komitet ds. Współpracy Naukowej i Technologicznej i Kierowana przez Wspólny Komitet ds. Współpracy Naukowej i Technologicznej.

Korea formalnie wyraziła zainteresowanie stowarzyszeniem z programem „Horyzont Europa", przedkładając list intencyjny podczas 7. posiedzenia Wspólnego Komitetu ds. Współpracy Naukowo-Technicznej, które odbyło się w Seulu 14 lutego 2022 r.

Program „Horyzont Europa" jest największym w historii unijnym programem w zakresie badań naukowych i innowacji, którego budżet na lata 2021–2027 wynosi 95,5 mld EUR, uzupełniony wkładami finansowymi państw stowarzyszonych. Jest on otwarty na świat, co oznacza, że uczestnicy z całego świata mogą uczestniczyć w prawie wszystkich zaproszeniach do składania wniosków. Podmioty z państw stowarzyszonych mają dodatkowe możliwości w ramach projektów opartych na współpracy i są traktowane na równi z podmiotami państw członkowskich UE pod względem dostępu do funduszy.

Więcej Informacji

„Horyzont Europa"

Współpraca UE-Korea w dziedzinie badań naukowych i innowacji

Globalne podejście Europy do badań naukowych i innowacji

Banery/Logo