Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

Uczniowie są głodni wiedzy o UE. „Młodzież jest żądna nowych doświadczeń, także tych związanych z wielokulturowością”

Szansa na poznanie nowych smaków, okazja do poszerzania horyzontów, zwiększanie mobilności, a tym samym swoich możliwości – to jedne z zalet, które wymieniali uczestnicy warsztatów dotyczących wielokulturowości i wielojęzyczności. Zajęcia odbyły się z okazji Europejskiego Dnia Języków, w organizację którego włączony był Punkt EUROPE DIRECT Szczecin prowadzony przez Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Województwo Zachodniopomorskie świętowało Europejski Dzień Języków już w zeszłym tygodniu organizując specjalne eurolekcje na temat programów Unii Europejskiej dla młodych oraz wielojęzyczności. Zajęcia zostały przeprowadzone w szkołach w Szczecinie, Policach oraz Kołobrzegu i miały na celu przedstawienie możliwości wyjazdu za granicę finansowanych przez Unią Europejską: Europejski Korpus Solidarności (w tym wolontariat europejski), Erasmus+ (w tym młodzieżowe wymiany zagraniczne), Euroscola, DiscoverEU, staże i praktyki w instytucjach unijnych.

W poniedziałek, 26 września, w MOSiR w Kołobrzegu młodzież z Liceum Dwujęzycznego nr 1 w Kołobrzegu, Liceum nr XVIII w Szczecinie oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Kołobrzegu miała okazję uczestniczyć w warsztatach, które podsumowywały zdobytą wiedzę o wielokulturowości i wielojęzyczności.

– Uważam, że jesteśmy przykładem miasta, które bardzo mocno dba o to, by dobrze się u nas czuli wszyscy Europejczycy. Chciałabym, abyśmy to poczucie wspólnotowości mogli jak najdłużej pielęgnować i by szczególnie ludzie młodzi mogli korzystać z dobrodziejstwa, jakie dała nam Unia Europejska. Rozpoczynamy warsztaty, przyjechali do nas uczniowie z województwa, to dla nas wielkie wyróżnienie – mówiła Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

– Bardzo cieszy nas, że rośnie świadomość wśród młodzieży, że wszyscy jesteśmy Europejczykami, że Europa jest naszym domem, że dzięki nauce języków możemy się porozumiewać ze swoimi partnerami w różnych krajach, nawiązywać kontakty społeczne i gospodarcze. To ważne, by budować europejską tożsamość – podkreślała Anna Bańkowska, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. – Bardzo nam zależy, aby z tych młodych, świadomych ludzi wyrosło nowe pokolenie dyplomatów, których nam brakuje nie tylko w naszym Urzędzie Marszałkowskim, ale na stanowiskach brukselskich.

Wiele pozytywów płynących z różnorodności kulturowej Europy

Podczas poniedziałkowych warsztatów młodzież została podzielona na 3 grupy, w których pieczołowicie pracowała nad zagadnieniami związanymi z wielokulturowością i wielojęzycznością, by na koniec podzielić się swoimi spostrzeżeniami z pozostałymi uczestnikami.

Jeden zespół przyglądał się temu, które programy Unii Europejskiej pomagają w kształtowaniu wielojęzyczności, jak korzystać z nich zarówno poprzez szkołę, jak i indywidualnie. W przedstawionych wnioskach wskazano, że informacji o takich programach najlepiej szukać na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Wśród korzyści płynących z udziału w takich projektach wymieniono szansę na poznawanie nowych krajów, kultur i kuchni, tańsze podróżowanie, otwieranie się na nowe doznania czy zdobywanie nowych umiejętności, które potem można wpisać do CV.

– Młodzież jest bardzo kreatywna, aktywna, żądna nowych doświadczeń, także tych związanych z wielokulturowością, wielojęzycznością, głodna wrażeń i podróży. Znajomość innych państw i wyjazdy to też są czynniki, które młodych kształtują – komentowała Agata Szwed, która prowadziła warsztaty.

Druga drużyna zastanawiała się nad istotą wielojęzyczności w Europie – dlaczego jest ważna, czy jest koniecznością, jak może wyglądać nauka języków w przyszłości. Młodzi wskazali, że dzięki nauce języków są w stanie lepiej poznać daną kulturę, otwierają się przed nimi nowe możliwości zatrudnienia, zwiększa się mobilność. Nie zabrakło też spostrzeżeń dotyczących tego, co zniechęca do nauki – koszty, które trzeba ponieść, poczucie, że zdobywane umiejętności nie pokrywają się z tym, co potrzebne w realnym świecie, brak możliwości pracy z native speakerami.

– Nie spodziewałem się, że uczniowie mają taką wiedzę, którą przekazujemy dopiero studentom – przyznał Michał Rozenberg z Instytutu Historycznego US, prowadzący zajęcia. – Nie mam wątpliwości, że jest to młodzież bardzo świadoma.

Ostatnia grupa skupiła się na tym, jakie szanse i zagrożenia dla integracji europejskiej niesie ze sobą wielokulturowość. Wymieniła m.in. niepodważalną wartość poszerzenia swoich horyzontów poprzez poznawanie innych kultur, ale wskazała też na potencjalną groźbę zaniku języka ojczystego, do którego z innych przenika coraz więcej słów.

– Pracuję z młodzieżą od wielu lat i myślę, że jest ona bardzo aktywna i chętna do takich wydarzeń jak te warsztaty. Widziała znacznie więcej pozytywnych stron wielokulturowości i potrafiła negatywy zmienić tak, by przedstawić je w pozytywnym świetle – dodała Marta Szulc z Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US.

„To jest cała garść profitów i doświadczeń, których nikt im nie odbierze”

Zajęcia organizowane przez Punkt EUROPE DIRECT to niezwykła okazja, by młodzi ludzie już na etapie szkoły, zanim wejdą w dorosłość, poznali możliwości, które daje Unia Europejska.

– Ważne jest, by młodzi poznawali innych młodych z innych państw, wymieniali się doświadczeniami. To jest cała garść profitów i doświadczeń, których nikt im nie odbierze, a będzie budowało integrację w przyszłości. Dzisiaj w 2022 roku widać, że wspólna Europa to jest nasz jedyny kierunek i im szybciej zakorzenimy w młodych to, że Europa jest otwarta, tym będzie to z korzyścią dla nich. Uczniowie już teraz mają dużo możliwości i ważne, by z nimi wzrastali, a nie dowiedzieli się na ostatnim roku studiów, że mogli wyjechać, skorzystać z czegoś – podkreślił Arkadiusz Mazepa, Dyrektor Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego i Kierownik EUROPE DIRECT Szczecin.

– Takie lekcje kształtują nasz światopogląd, otwierają nam nowe ścieżki, rozwijają nas – przyznał jeden z uczniów.

– Nie siedzimy w szkole nad książkami, a mamy tutaj coś nowego. Ta edukacja pozwala nam zobaczyć, co możemy zmienić. To też okazja spotkać się z innymi uczniami z różnych szkół – dodała Oktawia. – Podczas tych zajęć dowiedziałam się o Europejskim Korpusie Solidarności finansowanym przez Unię Europejską, co mnie bardzo zaciekawiło. Niedługo kończę 18 lat, a Korpus to nowa szansa na podróżowanie i poznawanie świata, która być może zmieni moją przyszłość.

 

Banery/Logo