Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

Komisja z zadowoleniem przyjmuje wstępne porozumienie w sprawie zakazu wszelkich pozostałych zamierzonych zastosowań toksycznej rtęci w UE

Komisja z zadowoleniem przyjmuje wstępne porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę w sprawie wniosku Komisji dotyczącego zmiany rozporządzenia w sprawie rtęci. Biorąc pod uwagę dostępność rozwiązań alternatywnych, zmienione rozporządzenie w sprawie rtęci zabroni ostatnich zamierzonych zastosowań rtęci w UEDzięki zakazowi stosowania amalgamatu stomatologicznego od dnia 1 stycznia 2025 r. oraz wprowadzeniu zakazu produkcji, przywozu i wywozu niektórych lamp zawierających rtęć, niniejsze zmienione rozporządzenie będzie dodatkowo chronić Europejczyków przed toksyczną rtęcią. Stanowi to ważny krok w kierunku ochrony zdrowia ludzkiego, a także osiągnięcia znaczących korzyści dla środowiska, zgodnie z dążeniem UE do osiągnięcia zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń.

Nowe przepisy pomogą UE i jej państwom członkowskim wywiązać się z ich zobowiązań wynikających z Europejskiego Zielonego Ładustrategii w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważoności i planu działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń.

Państwa członkowskie będą musiały przejść od amalgamatu stomatologicznego do bezrtęciowych materiałów do wypełniania stomatologicznego. Będą również musiały zaprzestać produkcji i wywozu lamp zawierających rtęć, zastępując je alternatywami bezrtęciowymi, takimi jak diody elektroluminescencyjne, które są również bardziej energooszczędne. Środki te są dostosowane do środków wprowadzonych na mocy innych odpowiednich przepisów UE, takich jak rozporządzenie w sprawie ograniczenia stosowania substancji niebezpiecznych (RoHS).

Konkretne wyniki

  • Stosowanie i wywóz amalgamatu stomatologicznego będą zakazane do dnia 1 stycznia 2025 r.
  • Państwom członkowskim, które potrzebują więcej czasu na dostosowanie swojego krajowego systemu opieki zdrowotnej, przyznane zostanie ograniczone i tymczasowe odstępstwo do 30 czerwca 2026 r. w odniesieniu do stosowania, produkcji i przywozu amalgamatu stomatologicznego.
  • Stosowanie, produkcja i przywóz amalgamatu stomatologicznego będą nadal dozwolone ze względu na szczególne potrzeby medyczne, jeżeli lekarz uzna to za absolutnie konieczne.
  • Produkcja, przywóz i wywóz sześciu dodatkowych lamp zawierających rtęć będą zakazane od dnia 31 grudnia 2025 r. lub 30 czerwca 2026 r., w zależności od kategorii lamp.

Kolejne kroki

Parlament Europejski i Rada będą teraz musiały formalnie przyjąć nowe rozporządzenie, zanim będzie ono mogło wejść w życie. Następnie wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Kontekst ogólny

Rtęć jest bardzo toksyczną substancją, która stanowi globalne i poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Jest stosowany w procesach przemysłowych i w różnych produktach, w tym w lampach i amalgamacie stomatologicznym. Narażenie na wysoki poziom rtęci może spowodować uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, płuc, nerek i układu odpornościowego.

Rozporządzenie w sprawie rtęci chroni zdrowie ludzi i środowisko przed antropogenicznymi emisjami i uwalnianiem rtęci. W ten sposób odnosi się on do całego cyklu życia rtęci, od wydobycia podstawowego rtęci po ostateczne unieszkodliwianie odpadów rtęciowych. W obowiązującym rozporządzeniu zakazano już stosowania amalgamatu stomatologicznego u dzieci i kobiet w ciąży od dnia 1 lipca 2018 r.

Ponadto Konwencja z Minamaty w sprawie rtęci stanowi główne międzynarodowe ramy prawne mające na celu ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska przed antropogenicznymi emisjami i uwalnianiem rtęci do powietrza, wody i gleby. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie rtęci, dotyczy ono całego cyklu życia rtęci.

14 lipca 2023 r. Komisja przyjęła wniosek dotyczący zmiany rozporządzenia w sprawie rtęci. Ustawa ma kluczowe znaczenie dla kontroli zanieczyszczenia rtęcią. Wdraża również zobowiązania międzynarodowe w UE, w szczególności konwencję z Minamaty.

Więcej Informacji

Wniosek Komisji dotyczący zmiany rozporządzenia w sprawie rtęci (14 lipca 2023 r.)

Ocena skutków

Banery/Logo